Ez a cikk egy nőnapi rendezvényen elhangzott előadásom tartalma. Magyar történelmi női példaképekről is beszéltem aznap, az a cikk is olvasható itt a blogon. Ez természetesen nem szó szerinti leirata az előadásnak, hiszen felkészülés alapján bár, de rögtönözni szoktam. A kacskaringós kitérőket jelentő magyarázatokat elhagytam, helyette linkelek a megfelelő cikkekre. Tehát a vázlat és az emlékeim alapján íme: Tarot és a nők! Olvassátok szeretettel 🙂
A tarot
A tarot kártya Európában széles körben elterjedt és ismert játék- és jóskártya. Pontos eredete tisztázatlan, de valószínűnek tűnik, hogy már az egyiptomi kultúrában is használták. Mivel eredete igen ősi, azokra az időkre nyúlik vissza, amikor a könyveket még nem fűzték, hanem azok tekercsek vagy táblák voltak, így felfogható a tarot lapjainak összessége egyetlen könyv lapjaiként is. Nem tudjuk pontosan, hogy mikor került át Európába, de a reneszánsz korból már maradtak fenn róla emlékek.
A 78 lapos pakli két, úgynevezett árkánumból áll. A nagy árkánum 22 lapot tartalmaz, amelyek közül 21 számozott, a 22. pedig, a Bolond, számozatlan, vagy az újabb kori hagyományban a nullás számot kapja. Ez a csomag önállóan is használható jóslásra, illetve a Bolond útja című történetként felfogható az emberi lélek fejlődésének allegóriájaként. Ez egy külön előadás témája lenne, ezért itt most nem fogunk mélyebben belemenni. Ezek a fő kártyák az alapvető archetípusokat jelenítik meg. A kis árkána pedig négy színt tartalmaz, csakúgy, mint a belőle kialakult francia kártya lapjai. Ezek pedig színenként tíz számozott, valamint négy, úgynevezett udvari kártyából állnak.
Az archetípus fogalmát Carl Gustav Jung által ismerhetjük, aki a modern pszichológia egyik atyjaként maga is rengeteg foglalkozott keleti tanokkal. Tudjuk róla, hogy ismerte a Védák könyvét és a kabbala Zohárját is, valamit tanulmányozta a Ji Ching és tarot orákulumokat* is. Az archetípusok, azaz ősképek azok a képek, amelyek a fejünkben élnek egy-egy dologgal kapcsolatban. Mindenkinek van egy elképzelése, amikor kimondom azt a szót, hogy “anya”, “apa”, vagy “mester”. Ezek a mémekben öröklődnek, és tudatalatti tartalmakat képviselnek. Valójában az értelmünk tudat alatti része sokkal-sokkal nagyobb és jelentősebb, mint a tudati felszín. Ezért van az, hogy gyakran azt hisszük, hogy akarunk valamit, azonban mégsem tudjuk elérni, vágyunk nem valósul meg, mert a tudattalanunk mást akar, és mivel ő sokkal nagyobb és erősebb, ő irányítja az életünket.
A lényeg pedig itt rejlik, a delphoi jósda többezer éves feliratában: “ismerd meg önmagad!”. Nincsen ugyanis jövendőmondás, ez nem létezik, a jövőd, bár megjósolható**, nincsen kőbe vésve. Minden egyes pillanatunkban minden egyes döntésünkkel változtathatunk az események kimenetelén. Ha tisztába kerülünk saját tudatalatti tartalmainkkal, sokkal inkább harmóniába hozhatjuk vágyainkat a valóságunkkal.
A tarot tehát úgy működik, hogy a képi megjelenítésű archetípusok által közvetlenül a tudatalattival kommunikál. Nem a “jósnő” mondja meg, hogy mit csinálj, minden válasz, minden tartalom benned van, egy profi szakember ezeket segít a felszínre hozni. Tanács: ne járj olyan jóshoz, aki a saját álláspontját akarja ráderőltetni. Az orákulumok használata mindig inkább kérdés, mint válasz, a problémád megválaszolása során pedig nem elég ha a jósnőre hallgatsz, de az intuíciód gyenge hangját is hallanod kell.
Most már, hogy tudjuk, mire való a tarot és mit jelent az archetípus, nézzünk néhány női archetipikus energiát megjelenítő kártyalapot!
Főpapnő
Az első nő, akivel a Bolond az útján találkozik, a Főpapnő. Nagyon érdekes és fontos lap ez számunkra, mert ő az, aki magát a tudatalattit testesíti meg. Azt a típusú női tudást, amelyet nem lehet kívülről megtanulni. Ennek a tudásnak a felfedése belülről történik, le kell érte merülni az érzelmek tengerének a mélyére, a víz háborgó felszíne alá. Oda, ahol már csak a nyugalom és a tiszta tudás van.
Miért érdekes a Főpapnő helyzete? A Bolond útja egy fejlődéstörténet, és a Mágussal kezdődik. A Mágus a teremtő szándék energia, amiben minden potenciál megvan. Ha a gyermek születését vesszük analógiaként, ő a megtermékenyítő atya szimbóluma: egy rövid ideig kifejtett, de igen erős hatás, mint ahogy a férfi ejakulációja mindössze néhány pillanatig tart, de egy egész emberéletre elegendő energiát tartalmaz az az icike-picike, nem is egész, hanem fél sejt (a szaporítósejtek csak a génállományunk felét tartalmazzák, a másik fele a másik szülőtől jön). Ezek után pedig nem a Császárnő, az anya archetípusa következik, hanem a Főpapnőé.
Ez az az energia, amire egy igen bölcs mesterem azt mondta: “a nőknek nem kell tanulnia a teremtést, csak emlékezni kell rá”. Ugyanis minden nőnek – akár édesanyává válik élete során, akár nem – a teremtés receptje kódolva van a DNS-ébe, testi szinten megtalálható bennünk a legmagasabb rendű isteni képesség: az ember teremtése. A születés tehát, az új dolog létrehozása nem nélkülözheti egyrészt egy erőteljes, jang típusú szándék energia jelenlétét, de ugyanilyen jelentőséggel bír, ezért nem szabad megfeledkeznünk arról a jin típusú teremtő energiáról, amely gyakorlatilag, mint egy mágnes, bele vonzza a létezésbe a dolgokat (fenti példánk alapján akár egy új emberi lényt). Ez a jin és a jang játéka, bár a jang a fény, de szüksége van a jin sötétjére ahhoz, hogy a létezés megvalósuljon.
Ez tehát a Főpapnő energiája, nem csupán az érzelmeken is áthatoló tudatalatti bölcsesség, vagy a jóslás maga, hanem a teremtés egyik összetevője.
Császárnő
A Bolond élete a fizikai szintre érkezik, és megismeri az anyját, és nem sokkal később az apját is (a Császárnő a hármas, a Császár a négyes számú lap). A Császárnő a felnövelő, tápláló, stabilitást nyújtó női energiát jelképezi. Ha folytatjuk a gyermek születésének hasonlatát, akkor ott hagytuk el a szálat, hogy van egy rendkívül nagy energiájú, látványos, kilövellő jang típusú energia, amely kinyilvánítja teremtő szándékát, majd a női teremtő energia belevonzza a kis lényt a létezésbe. Eztán következik a Császárnő szerepe, azaz nyugodt, sötét, biztonságos és kényelmes otthont biztosít a magzat fejlődéséhez, illetve táplálja is őt, igénye szerint. Képzeljétek el, hogy az anyai táplálás annyira elképesztően a baba igényeihez igazodik, hogy amikor egy kisbaba, aki még szopik, beteg, az anyukájának a szervezete észleli a baba betegségét a mellébe visszajutó nyálon keresztül, és néhány órán belül már elő is állítja a szükséges antitesteket. Még szinte nem is látványosak a bébi betegségének a tünetei, az anyatej máris tartalmazza a számára megfelelő gyógyszert. Hát ilyen a Császárnő energiája; mindent megtesz azért, hogy nekünk, a gyermekeinek jó legyen. Ezért jó jel ez a lap bármilyen új dolog elkezdéséhez, egy új üzlet, új kapcsolat elindíatásához, vagy ha tanulásba kezdesz, a Császárnő biztosít róla, hogy a növekedéshez megfelelő körülmények rendelkezésedre állnak.
Ábrázolása termékenységi szimbólumok sokaságát tartalmazza. A hagyományos ábrázolásokon gránátalma díszíti a köntösét, gabona, gyümölcsök és esetleg még gyerekek is veszik körül. A lap sorszáma a hármas, amely az új minőség létrehozását jelenti a szimbológiában.
Erő
Az Erő a nagy árkánum nyolcadik lapja, ő is egy tipikus, női energiát, női erőt megtestesítő lap. Hagyományos ábrázolásain gyakran látható egy fiatal lány (szűz) képében, aki puszta kézzel szétfeszíti egy oroszlán állkapcsait, illetve egyik lábával egy kígyó fején tapod.
Ő jelképezi azt a kitartó erőt, amely nem kirobbanó vagy agresszív, hanem a puszta jelenlétével hat. Mint a víz ereje, amikor a folyó kivájja a medrét. A víz végtelenül türelmes, ha elé kerül egy akadály, egy kő vagy egy fa, elegánsan megkerüli azt. Nem harcol, nem dacol, nem száll szembe. De az útjáról eltéríteni nem lehet, megy tovább, amerre “ösztöne” (és a gravitáció) hajtja. Ezzel a kitartással, pusztán azzal, hogy minden egyes nap, minden pillanatban ugyanazon az úton megy végig, szépen, fokozatosan kialakítja a maga számára kényelmes folyómedret.
A jelképrendszeréről érdemes megjegyezni, hogy az Oroszlán mint Nap szimbólum az Egót jeleníti meg, a kígyó pedig a fizikai világhoz való kötődést, az alantas vágyainkat testesíti meg, amelyek a földre húznak bennünket. Az Erő lapja arra tanít minket, hogy ezekkel az ellenfelekkel felesleges harcolni. Agresszió és támadás nem veszi el az ego élét, vagy a földi vágyaink intenzitását. Nem elpusztítanunk kell ezeket, hiszen az lehetetlen lenne, hanem türelemmel és az Isteni energiára való támaszkodással megszelídíteni őket úgy, hogy együtt tudjunk velük működni.
Csillag
A Csillag a nagy árkánum 17-es számú lapja. Akik jártasak a számmisztikában, azoknak nyilván nem mondok újat, ha azt említem, hogy a 17 az szinte 8, ami az Erő lapja volt. Anélkül, hogy túlságosan belemélyednénk a numerológiába, annyit azért megemlítenék, hogy a nyolcas egyrészt némileg végtelen, mint az Erő lapjának feje fölött látható lemniszkáta, másrészt pedig stabilitást, és az abból fakadó erőt jelképező szám.
Ezen a kártyán rendszerint 7 vagy 8 csillag figyelhető meg, amelyek a Fiastyúk csillagképet szimbolizálják. Ez pedig a Plejádok rendszere, innen érkezik az a tudás, amely a nem-fizikaiból ad nekünk segítséget. Ebben a motívumban jelenik meg a Csillag energetikájának az a vonása, amely az igazság meglátásával kapcsolatos. Csillagfényben minden máshogy látszik, tehát amikor feltöltődünk az égi bölcsességgel, akkor tisztán látjuk, hogy melyik út a helyes, illetve melyik milyen irányba vezet.
A lap hagyományos ábrázolásán látható szűz két kancsóból önt vizet; az egyiket a talajra, a másikat pedig a kis tóba mellette. Ez egyrészt jelenti azt is, hogy a Csillagnak köszönhető tisztánlátás által előre tudhatjuk tetteink eredményét. Ha a földet locsolom, ott minden kivirágzik, ha a tóba öntögetem a vizet vissza, látszólag nem okoz differenciát a világban.
Illetve ez a kép arra is utal, hogy az égi adománnyal önmagunkat is táplálnunk kell. Mert, amint a mondás is tartja, üres kancsóból nem lehet tölteni. Nem helyes ezért az önfeláldozó, önmagát háttérbe szorító viselkedés ideálja, mert aki magának nem ad, az valójában másoktól is csak elvesz. Elsőként magunkat kell feltölteni ahhoz, hogy utána másoknak is adhassunk. A Csillag minden esetben pozitív jel, különösen akkor, ha meg is fogadjuk a tanácsait.
Remélem, a mai ízelítő előadásokkal sikerült bogarat ültetnem a fejetekbe, hogy nem minden gyenge, ami nőies, és hogy nagyon is vannak, sőt nélkülözhetetlenek bizonyos női erők. Olyan energiák, amelyek a jang típusú energiákkal közösen hozzájárulnak a fizikai világunk teljességéhez.
*Orákulum: bármilyen olyan módszer vagy személy, ami vagy aki által lehetővé válik a kapcsolódás a tudattalan tartalmakhoz
**Minél alacsonyabb tudatossági szinten létezik valaki, annál inkább megjövendölhető a sorsa, azonban bárki bármikor megváltozhat, bármikor feltámadhat benne a fejlődés vágya, és bármelyik pillanatban hozhat más döntést a szabad akarata által.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: